В нашия правопис съществуват известни ограничения при употребата на буквите ю, я и ь. Съществуващите правописни правила са напълно категорични: не се пишат буквите ю,…
Прочети повече Жул не е от ШуменКатегория: Правоговор
За една диалектна особеност в речта ни
Уважаеми читатели, обърнете внимание на следните няколко примера: Ей затова няма да спра да хвала слушателите; Трябва да помола колегите; Аз мисла да не се включвам в полемиката; Значи тебе не те канат;…
Прочети повече За една диалектна особеност в речта ниЗа мястото на ударението в думите
Много важно е, освен да познаваме правописа на българския език, да спазваме и правоговорните правила. Неправилно поставеното ударение може да промени смисъла на казаното. За…
Прочети повече За мястото на ударението в думитеЯвлението „аз ми се струва“ в българската разговорна реч
Целта на това изследване е да бъдат разгледани определен тип конструкции, характерни за българската разговорна реч, от гледна точка на тяхната информационна структура. Тяхна отличителна…
Прочети повече Явлението „аз ми се струва“ в българската разговорна речПравилен изговор на представката в- и на предлога в
Правописната норма изисква да се пише буквата за звучна съгласна и в случаите, когато тя се изговаря като съответната беззвучна съгласна – предположение (изговор претположение), справка (изговор спрафка), град (изговор грат), готов (изговор готоф). Обеззвучаването на звучни…
Прочети повече Правилен изговор на представката в- и на предлога в