Редуването на гласните в един и същ корен е една от най-старите звукови промени в езика и е присъщо на всички славянски езици. Така например…
Прочети повече За общия корен на думите чета, почит и числоКатегория: Уместна употреба на думите
На учителя с любов
В историята на българския език има думи, които не са променили формата и значението си, нито някога са излизали от употреба. Една от най-отговорните професии…
Прочети повече На учителя с любовГоспожо, аз “сокче” ли съм? Или колко са важни думите, с които говорим за децата… със СОП (специални образователни потребности)
Госпожо, аз “сокче” ли съм? Или колко са важни думите, с които говорим за децата… Тази история започва преди повече от 10 години някъде в…
Прочети повече Госпожо, аз “сокче” ли съм? Или колко са важни думите, с които говорим за децата… със СОП (специални образователни потребности)Не си грешен, а грешиш
Ах, този английски! е възглас, който може да се каже по много поводи както в положителен, така и в отрицателен смисъл. Все повече в езика…
Прочети повече Не си грешен, а грешишХаресва ли ви новата министър?
Ако мислите, че в заглавието има техническа грешка, не сте прави. В интернет можете да откриете не само това, но и други подобни словосъчетания (засега,…
Прочети повече Харесва ли ви новата министър?Новият ДДС или новото ДДС
Поради спецификата на инициалните съкращения като начин за назоваване често възникват колебания при съгласуването им по род в изречението. В езиковата практика се срещат два…
Прочети повече Новият ДДС или новото ДДССконфузна ситуация
В ежедневната комуникация, в печатните и електронните медии, в речта на публични личности нерядко срещаме израза „сконфузна ситуация“. Правилна ли е тази употреба? В българския…
Прочети повече Сконфузна ситуацияНаша колежка, наша колега или наш колега
Как да назоваваме жените, с които имаме една и съща специалност или с които работим на едно и също работно място? Езикът, както в почти…
Прочети повече Наша колежка, наша колега или наш колегаРедно е да се обръщаме с „Иване, Радке, Калинке“, неграмотно е „Здравей, Иван“
Въпреки че в общуването често се чуват поздрави като Здравей, Радка!, Здравей, Калинка!, те са неправилни, защото в тях не е използвана звателната форма на…
Прочети повече Редно е да се обръщаме с „Иване, Радке, Калинке“, неграмотно е „Здравей, Иван“Какво означават минус и плюс?
Въпросът изглежда нелеп. Дори децата в начална училищна възраст няма да се объркат при отговора му. Да не говорим за възрастните, които обичат да изтъкват…
Прочети повече Какво означават минус и плюс?