Предлозите са неизменяеми части на речта, които изразяват разнообразни отношения между други думи в словосъчетанието или изречението. Понякога една служебна дума може да е предлог,…
Прочети повече За предлога освенКатегория: Граматика
Да бъдем точни, използвайки деепричастия
В английския език употребата на конструкции със сегашно причастие (-ing форми) е широко разпространена. Характерно за тях е, че те изразяват едновременност на действието, което…
Прочети повече Да бъдем точни, използвайки деепричастияЛетящи динозаври летели в небето
Текстовете на рекламите може да не са добре обмислени и редактирани, може да съдържат и правописни грешки и по този начин да затвърждават грешната употреба.…
Прочети повече Летящи динозаври летели в небетоПунктуация за ценители
Така, че или , така че? Къде да поставим запетайката в този случай? Отговорът всъщност не е еднозначен, защото това са различни части на речта.…
Прочети повече Пунктуация за ценителиМестоименията – виновници за някои двусмислици
Често не се замисляме, когато използваме местоименията. Да не говорим, че рядко си даваме сметка какъв вид са те. Понякога можем „да минем метър“, но…
Прочети повече Местоименията – виновници за някои двусмислициКолко падежа има в българския език?
Българският език е един от най-старите езици в Европа. От трите южнославянски езика на Балканския полуостров (български, сърбохърватски и словенски) български език се говори в…
Прочети повече Колко падежа има в българския език?Помните ли тези правила за пренасяне на думи в българския език?
Макар правилата за пренасяне на думи да се изучават още в началните класове, много от нас са ги забравили. Една от причините е, че днес…
Прочети повече Помните ли тези правила за пренасяне на думи в българския език?Кои думи са с подвижно Ъ?
Ако ученическите години са отдавна зад гърба ви, то темата, свързана с подвижно Ъ в българския език, която сте изучавали, вероятно е също забравена. Високата…
Прочети повече Кои думи са с подвижно Ъ?Слято, полуслято и разделно писане на сложните и съставните думи. Съществителни имена
В съвременния български език сложните думи се пишат слято или полуслято, а съставните думите и синтактичните съчетания – разделно. Основен правописен принцип при сложните думи…
Прочети повече Слято, полуслято и разделно писане на сложните и съставните думи. Съществителни именаТоп 10 правописни грешки, които се допускат изключително често
Често констатираме, че младото поколение е по-неграмотно от по-възрастното. Така ли е в действителност? Светът се променя, езикът също. Днес пишем все по-рядко на ръка,…
Прочети повече Топ 10 правописни грешки, които се допускат изключително често