Трима великани и три вампира влезли в един бар…

В българския език съществуват форми за бройно множествено число на съществителните от мъжки род, които назовават нелица (предмети, стихии, животни и др.) Бройната форма се…

Прочети повече Трима великани и три вампира влезли в един бар…

Съгласувайте правилно!

Една от най-честите граматически грешки в ученическите преразкази е неправилното съгласуване между отделните думи, които изграждат изречението. Съгласуването е тип свързване, при което една дума…

Прочети повече Съгласувайте правилно!

Наша колежка, наша колега или наш колега

Как да назоваваме жените, с които имаме една и съща специалност или с които работим на едно и също работно място? Езикът, както в почти…

Прочети повече Наша колежка, наша колега или наш колега

„Мила мамо…“ или още за т.нар. звателни форми

Със звателни форми започва всеки вид комуникация, но съществуването им предизвиква и редица въпроси: дали, въпреки произхода си от старобългарския звателен падеж, те все още…

Прочети повече „Мила мамо…“ или още за т.нар. звателни форми

Дошла ли е инспекторът?

Сигурно сте обръщали внимание, че в много случаи можем да кажем както Тя е учителка/спортистка/музикантка/директорка/победителка, така и Тя е учител/спортист/музикант/директор/победител. Понякога обаче, ако използваме думата в мъжки род, когато назоваваме…

Прочети повече Дошла ли е инспекторът?

Тони срещу Антоне, Антон и Антоането, Антоанета (II част)

Като „контрапункт“ на изконните обръщения в езика ни от типа Стефане и Дарино, които се чуват все по-рядко, не отскоро и под чуждо влияние се появиха съкратени звателни…

Прочети повече Тони срещу Антоне, Антон и Антоането, Антоанета (II част)

Тони срещу Антоне, Антон и Антоането, Антоанета (I част)

Как се обръщат по име към вас хората? Със сигурност при някои не по един и същи начин. Това идва от наличието на различни форми,…

Прочети повече Тони срещу Антоне, Антон и Антоането, Антоанета (I част)

Върти ли столът? А вратата?

Не се чудете на заглавието. Словосъчетанията въртящ стол и въртяща врата би трябвало да означават, че и столът, и вратата въртят! Защото формите на сегашното деятелно причастие, каквато тук…

Прочети повече Върти ли столът? А вратата?