Едни от най-популярните имена, носени от българите и досега, са свързани с християнския календар: Иван, Йордан и женските съответствия – Иванка, Йорданка. През януари празнуват и немалко българи с имената Антон, Атанас и др. Кръщаването на определен светия се дължи най-вече на обективната причина, че детето е родено в деня, на който се чества даденият светец. Оттук и разпространеното сред народа вярване, че детето идва с името си.
През XX век най-разпространеното мъжко лично име е било Иван, а в десетте най-популярни имена попада и Йордан; сред женските имена Иванка е на второ място, а Йорданка – на пето.
За десетгодишен период (2008 – 2018 г.) се забелязва значително намаляване на интереса от страна на родителите към личното име Иван. През 2018 г. това име отсъства сред петнадесетте най-популярни мъжки лични имена, давани на новородени деца в София. През същата година в Пловдив Иван заема седма позиция. А личните имена Йордан, Йорданка и Иванка са избирани още по-рядко.
Българите все повече предпочитат старинната форма Йоан (старобългарска и църковна форма на Иван – евр. „божия благодат“), както и Йоана или Йоанна. Постепенно тези форми изместват Иван и особено Иванка. Например в София през 2018 г. са регистрирани 97 новородени момченца с името Йоан и 78 – с името Иван; 100 новородени момиченца с името Йоана или Йоанна и само 5 – с името Иванка. Подобна е картината и в останалите големи градове.
Забелязва се и тенденцията да се предпочитат форми на имената, разпространени в други (най-вече западни) държави. Например вместо личното име Антон придобиват голяма популярност имената Антоан, Антони, Антоний, Антонио, Антъни.
Тенденциите при избора на имена се променят, но образованието и популяризирането на българската култура могат да насочат родителите да избират с вкус имената на своите деца.
Автор: Анна Чолeва-Димитрова
в. „Аз-буки“, бр. 2, 11 – 17.01.2024 г.
Тук трябваше да споменете, че имените дни се изписват като цяла дума. Например, Антоновден, а не Антонов ден, Йордановден а не Йорданов ден. Ето тук най-вече се греши при изписването. Повече от 90 % от хората грешат.
Другата грешка е в изписването на думата „именик“. Често се пише именНик. Много я изписват и диалектно като именяк.
Абсолютно Ви подкрепям!