МОН обяви ваканциите за новата учебна година

Графикът на Националното външно оценяване също беше оповестен

МОН обяви ваканциите за новата учебна година. Есенната ваканция на учениците ще бъде от 31 октомври до 3 ноември, пролетната – от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците – от 4 до 6 април. Това е записано в заповедта за определяне на графика на учебното време след приключилото обществено обсъждане.

В проекта на график, предложен от Министерството, се предвиждаше ваканция от 10 последователни дни за учениците от 1. до 11. клас в периода 12 април – 21 април включително, а за дванайсетокласниците 5 дни почивка – от 17 април до 21 април включително. В това разпределение се включваха и почивните дни за Великден. В процеса на обществено обсъждане надделяха становищата пролетната ваканция да не се обединява с почивните дни за Великденските празници. Затова и МОН се съобрази с многобройните предложения за разделянето ѝ от Великден и я измества в дните от 29 март до 6 април, а за дванайсетокласниците – от 4 до 6 април, съобщиха от ведомството.

Министерството взе предвид и постъпилите искания за промени в почивката за учениците по Коледа и Нова година. В проекта беше предложена по-дълга зимна ваканция от 13 дни (24 декември – 5 януари вкл.) за сметка на само три дни почивка в началото на ноември (1 ноември – 3 ноември) и един (4 февруари) между двата учебни срока. След множеството становища и предложения това бе преразгледано. Коледната ваканция ще започне от 21 декември и ще продължи до 2 януари включително, а междусрочната се измества на 5 февруари. Това позволява и увеличаване на есенната ваканция, която ще бъде от 31 октомври до 3 ноември.

За да се предложи този увеличен брой почивни дни, дните за провеждане на изпити от Националните външни оценявания стават учебни за всички ученици. Досега за изпитите в 7. клас по български език и литература и по математика бяха в неучебен ден. През предходната година за първи път Националното външно оценяване за 10. клас беше проведено в учебен ден, с което системата се справи без сътресения. Това ще се приложи през учебната 2024/2025 година и за 7. клас, което ще позволи повечето почивни дни през учебния срок.

За да се избегнат недоразумения, в заповедта, с която се определят датите за провеждане на изпитите, е изрично записано, че за учениците в 7. и 10. клас, явяващи се на Национално външно оценяване по български език и литература и по математика, учебният ден приключва с тяхното полагане. За останалите ученици директорите създават организация за провеждане на учебни занятия и дейности, като осигуряват възможности за работа по проекти, изнесени обучения, обучение от разстояние в електронна среда, и други подходящи форми, така че да не се пречи на провеждането на изпитите и да се гарантира спокойствие на полагащите изпит.

Датите за изпити от Националните външни оценявания по български език и литература и по математика остават, както бяха предложени в проекта на МОН – съответно 18 и 20 юни (7. клас ) и 13 и 16 юни (10. клас). За четвъртокласниците изпитът по български език и литература ще бъде на 3 юни, а този по математика – на 4 юни. Задължителните държавни зрелостни изпити и държавният изпит за придобиване на професионална квалификация ще са на 21 и 23 май.

В резултат на постъпилите становища по време на общественото обсъждане вторият учебен срок за учениците от 1. до 3. клас ще приключи на 2 юни 2025 г., за дванайсетокласниците – на 15 май, а за учениците от 4. до 6. клас – на 16 юни.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *