Удава или отдава? Чудили ли сте се коя е правилната глаголна форма
Отговорът е: и двете, стига да владеем тънкостите на синонимната употреба.
Глаголите„отдава ми се“ и „удава ми се“ са синонимни в следните значения:
1. Справям се лесно, усвоявам нещо с лекота: Шиенето, писането, карането на колело, чуждите езици, мисленето ми се удават (отдават). Удаваше (отдаваше) му се да рисува и пее.
2. Успявам, съумявам да извърша нещо: Удаде (отдаде) ми седа развъдя тази порода.
3. Улавям удобен момент да извърша нещо: Удаде (отдаде) им се възможност да видят оригинала на „История славянобългарска“.
Когато употребявате тези значения, изборът на „отдава ми се“ или „удава ми се“ е изцяло ваш.
Нека да обърнем внимание и на това, че синонимната употреба на глаголите „удава ми се“ и „отдава ми се“ и звуковата близост на двете глаголни форми не бива да ни подвежда да смесваме значенията им със значенията на глаголите „отдавам се“ и „отдавам“. В посочените по-горе синонимни значения „удава ми се“ и „отдава ми се“ се употребяват само в 3 лице единствено и множествено число в комбинация с кратката дателна форма на личното местоимение и частицата се. Употреби от типа аз се удавам, ти се удаваш, вие се удавате очевидно са неправилни.
Внимавайте в случаи като: Отдавам (влагам) цялото си внимание или Отдавам се (погълнат съм) изцяло на семейството си; или Отдавам (приписвам) грешките му на умората; или Отдавам (поддавам) се на лоши страсти. В тези изречения употребените глаголи са с различно значение. Замяната на отдавам с удавам в подобни случаи ще доведе до правописна грешка.
в. „Аз Буки“ бр. 41, 4.VIII – 11.VIII.2016